صنایع شیمیاییعمومی

هرآنچه باید در رابطه با کاربرد هیدروکسید آلومینیوم بدانید!

هیدروکسید آلومینیوم (Aluminum Hydroxide) یک ترکیب غیر آلی با فرمول شیمیایی  Al (OH) 3 است که کاربردهای فراوانی خصوصاً در پزشکی دارد. هیدروکسید آلومینیوم در آماده سازی واکسن ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماریها استفاده می شود.

این ترکیب در طبیعت به عنوان ماده معدنی gibbsite شناخته می شود و سه پلی مورف بسیار نادرتر آن بایریت ، دولاییت و نورداستراندیت هستند. هیدروکسید آلومینیوم ماهیت آمفوتریک دارد یعنی دارای دو ویژگی بازی و اسیدی است.

هیدروکسید اکسید آلومینیوم ، AlO) OH) ، و اکسید آلومینیوم یا آلومینا (Al2O3) ترکیبات مرتبطی هستند که در کنار هم اجزای اصلی بوکسیت سنگ معدن آلومینیوم  را تشکیل می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

کاربردهای هیدروکسید آلومینیوم

کاربردهای درمانی

آلومینیوم هیدروکسید نمکی غیر آلی است که به عنوان آنتی اسید استفاده می شود زیرا با خاصیت بازی باعث خنثی سازی اسید کلریدریک در ترشحات معده می شود. این ماده برای درمان سوزش معده ، ناراحتی معده ، ترشی معده یا سوهاضمه اسیدی استفاده می شود. هیدروکسید آلومینیوم همچنین برای کاهش سطح فسفات در افراد  مبتلا به برخی بیماری های کلیوی استفاده می شود.

ماده ضد حریق

این ترکیب به عنوان پرکننده ضد حریق برای کاربردهای پلیمری استفاده می شود و به دلیل بی رنگ و ارزان قیمت بودن در صنایع پلیمر مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد (۳۵۶ درجه فارنهایت) تجزیه می شود ، مقدار قابل توجهی گرما را در طول فرآیند جذب می کند و به صورت بخار آب دفع می کند . این ترکیب علاوه بر رفتار ضد حریق به عنوان مهار کننده دود در طیف وسیعی از پلیمرها ، به ویژه در پلی استرها ، اکریلیک ها ، اتیلن وینیل استات ، اپوکسی ها ، PVC و لاستیک بسیار موثر است.

هرآنچه باید در رابطه با کاربرد هیدروکسید آلومینیوم بدانید!
هرآنچه باید در رابطه با کاربرد هیدروکسید آلومینیوم بدانید!

پیش ماده ترکیبات آلومینیوم

هیدروکسید آلومینیوم ماده اولیه تولید سایر ترکیبات آلومینیوم است که شامل آلومیناهای کلسینه شده ویژه ، سولفات آلومینیوم ، کلرید پلی آلومینیوم ، کلرید آلومینیوم ، زئولیت ها ، آلومینات سدیم ، آلومینای فعال شده و نیترات آلومینیوم هستند.

هیدروکسید آلومینیوم تازه رسوب یافته ، ژل هایی را تشکیل می دهد که پایه ای برای استفاده از نمک های آلومینیوم به عنوان لخته در تصفیه آب است. این ژل با گذشت زمان متبلور می شود. ژل های هیدروکسید آلومینیوم را می توان کم آب کرد (به عنوان مثال با استفاده از حلال های غیرآبی محلول در آب مانند اتانول) می توان یک پودر هیدروکسید آلومینیوم آمورف تشکیل داد  که به راحتی در اسیدها حل می شود. علاوه بر این گرمایش آن را به آلومیناهای فعال تبدیل می کند  که به عنوان مواد خشک کننده و جاذب در تصفیه گاز و پشتیبانی کاتالیزور استفاده می شود.

کاربرد در پزشکی

این ترکیب برای کنترل هیپرفسفاتمی (افزایش میزان فسفات یا فسفر در خون) در افراد و حیواناتی که از نارسایی کلیه رنج می برند ، استفاده می شود. به طور معمول ، کلیه ها فسفات اضافی را از خون فیلتر می کنند ، اما نارسایی کلیه می تواند باعث تجمع فسفات شود. مصرف نمک آلومینیوم از طریق خوراکی  در روده به فسفات متصل می شود و مقدار فسفر قابل جذب را کاهش می دهد.

آلومینیوم هیدروکسیدرسوبی به عنوان کمکی در برخی واکسن ها وجود دارد (به عنوان مثال واکسن سیاه زخم). هیدروکسید آلومینیوم را گاهی اوقات “آلوم” می نامند.

فرمولاسیون واکسن حاوی هیدروکسید آلومینیوم با القا ترشح اسید اوریک به عنوان سیگنال خطر، سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. این روند به شدت انواع خاصی از مونوسیت ها را که به سلول های دندریتیک متمایز می شوند ، جذب می کند. سلولهای دندریتیک آنتی ژن را برداشته و به غدد لنفاوی می رسانند و سلولهای T و سلولهای B را تحریک می کنند تا پاسخ ایمنی ایجاد کنند.

ایمنی و خطرات هیدروکسید آلومینیوم

این ترکیب مانند اکثر ترکیبات آلومینیوم سمیت کمی دارد. در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ فرض بر این بود که آلومینیوم باعث اختلالات عصبی مختلف  از جمله بیماری آلزایمر می شود. ولی مطالعات اپیدمیولوژیک متعدد هیچ ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض آلومینیوم محیطی یا مصرف آن و اختلالات عصبی پیدا نکردند ، اگرچه در این مطالعات آلومینیوم تزریقی مورد بررسی قرار نگرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا