صنایع شیمیاییغذایی و داروییکشاورزی و دامپروری

آشنایی با کاربردهای هیدروکسید پتاسیم

هیدروکسید پتاسیم یا پتاس یک ترکیب معدنی با فرمول KOH است که معمولاً پتاس سوزآور نامیده می شود. هیدروکسید پتاسیم یک باز قوی است و بسیاری از کاربردهای آن نتیجه این خاصیت است.

به عنوان یک باز، هیدروکسید پتاسیم برای تنظیم pH در ساخت و پردازش های صنعتی استفاده می شود. در صنعت کشاورزی از هیدروکسید پتاسیم برای تنظیم pH خاک‌های اسیدی استفاده می شود. این ماده جامدی سفید و به شدت خطرناک و خورنده است.

پتاس معمولاً به صورت پلت های شفاف فروخته می شود که در هوا چسبناک می شوند زیرا KOH به شدت جاذب رطوبت است.

انحلال پتاس در آب به شدت گرمازا است و محلول‌های آبی غلیظ آن آب قلیایی نامیده می شود. این ماده پایداری حرارتی بالا و نقطه ذوب نسبتاً پایینی دارد و به صورت پلت هایی با مساحت سطحی کوچک ساخته می شود که کارکردن با آنها ساده تر است.

کاربردهای هیدروکسید پتاسیم چیست ؟

هیدروکسید پتاسیم در تولید مواد متنوعی از جمله صابون های مایع ، لوسیون ها ، شامپوها ، اسپری موها و پاک کننده های دندان مصنوعی استفاده می شود.

پتاس در ترکیبات صنعتی مانند پاک کننده های اجاق گاز ، پاک کننده های جاده ها و در دترجنت های غیر فسفاته و همچنین پاک کننده های لوله ها و زهکشی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در حالی که استفاده از هیدروکسید سدیم برای صابون رایج تر است ، صابون های هیدروکسید پتاسیم در آب محلول تر هستند و برای محیط زیست خطر کمتری دارند.

صابون های هیدروکسید پتاسیم به عنوان “صابون های نرم” نیز شناخته می شوند. صابون های پتاسیم اگرچه به اندازه صابون های سدیم بسیار محبوب نیستند اما در غلظت های مختلف تولید می شوند. این ماده اغلب در ترکیب با صابون های سدیم به عنوان مثال در محصولات اصلاح و همچنین در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرند.

پتاس در پزشکی و دامپزشکی برای تولید دارو کاربرد دارد. در دامپزشکی از این ماده برای جلوگیری از رشد شاخ گوساله ها استفاده می شود. در انسان نیز برای تشخیص عفونت های قارچی و همچنین از بین بردن زگیل و کوتیکول ها کاربرد دارد.

محلول قلیایی پتاس هدایت یونی بالایی را برای باتری فراهم می کند و به همین دلیل باعث می شود که باتری های قلیایی از باتری های روی- کربن ارزان تر و از نظر عملکرد بهتر باشند.

کاربرد هیدروکسید پتاسیم در صنایع غذایی

هیدروکسید پتاسیم اغلب به عنوان یک افزودنی در غذاهای فرآوری شده تجاری یا  یک لایه شیمیایی برای میوه و سبزیجات استفاده می شود. این ماده به عنوان تثبیت کننده برای ماندگاری بیشتر و به عنوان قوام دهنده به غذاهای فرآوری شده اضافه می شود.

پتاس در شکلات سازی ، فراوری کاکائو و نوشابه ها و به عنوان قوام دهنده در بستنی استفاده می شود. هیدروکسید پتاسیم برای نرم شدن زیتون و روکش چوب شور نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

سایر کاربردهای پتاس

هیدروکسید پتاسیم در تولید کودهای گرید کشاورزی استفاده می شود. این کودها می توانند به عنوان منبع پتاسیم (یکی از سه غذای اصلی گیاه) برای محصولاتی که به یون های کلرید حساس هستند ، استفاده شوند.

پتاس در فرآیند ساخت کاغذ به عنوان یک عامل آنتی فوم عمل کرده و به عنوان ماده مغذی برای رشد چمن ، در کودهای صنعتی ، قارچ کش و علف کش استفاده می شود.

هیدروکسید پتاسیم گرم معمولا برای تزئینات ویفرهای سیلیکون و در ساخت برخی از دستگاه های میکرالکترونیکی خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده غیرقابل اشتعال است و در ساخت مواد شیمیایی چون پرمنگنات پتاسیم ، پالایش نفت و تولید بنزین و ترکیبات پاک کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

خطرات و ایمنی پتاس

هیدروکسید پتاسیم در مواد غذایی برای تنظیم pH ، به عنوان یک تثبیت کننده و ماده قوام دهنده مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به عنوان یک ماده غذایی مستقیم انسانی توسط FDA ، بر اساس رعایت شرایط خوب تولید بی خطر در نظر گرفته شده است.

هیدروکسید پتاسیم یک باز قوی و خورنده است که می تواند به پوست و بافت ها نفوذ کند. تماس پوست یا چشم با محلول های KOH می تواند باعث سوختگی ، سوزش شدید و حتی کوری شود. استنشاق این باز خورنده به غشاهای مخاطی و ریه ها آسیب رسانده و در صورت بلع ، بسیار سمی است و می تواند منجر به آسیب دائمی بافت ها و مرگ شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا