صنایع شیمیایی

سولفات کروم II چیست و چه کاربردی دارد؟

سولفات کروم (II) (Chromium sulfate) یک ماده معدنی با فرمول شیمیایی CrSO4 · n H2O  است. سولفات کروم (II) یک ماده جامد آبی رنگ است که به راحتی در آب حل می شود و محلول های کروم (II) به راحتی توسط هوا به گونه های (Cr III) اکسیده می شوند. ذر ادامه این مقاله نشریه جهان شیمی فیزیک به خواص و کاربرد این ماده ببشتر میپردازیم .

سولفات کروم (II) چیست و چه کاربردی دارد؟

این ترکیب از واکنش نمک های سولفات و استات کروم (II) و همچنین  کاهش سولفات کروم (III) توسط روی تولید می شود.

کروم یک فلز سخت و شکننده به رنگ نقره ای خاکستری و بسیار براق است. این فلز در معرض هوا تیره نمی شود ولی هنگام گرم شدن اکسید کرومیک سبز را تشکیل می دهد.

کروم در مقابل اکسیژن ناپایدار است و بلافاصله یک لایه نازک اکسید تولید می کند که در برابر اکسیژن غیرقابل نفوذ است و از فلز زیرین محافظت می کند.

کاربردهای اصلی کروم در آلیاژهایی از قبیل استیل ضدزنگ ، در آبکاری کرومی و سرامیک فلزی است.  کروم در متالورژی استفاده می شود تا مقاومت در برابر خوردگی را افزایش دهد و لایه های براق ایجاد کند. از این عنصر برای تولید یاقوت های مصنوعی استفاده می شود.

در محلول های آبی ، سولفات کروم (II) مجتمع های آبی فلزی را احتمالاً با شش لیگاند آب تشکیل می دهد. ساختار نمک‌های بلوری این ترکیب مشابه هیدرات‌های سولفات مس (II) است.

محلول های آبی CrSO4 در دمای بین ۲۰ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد برای چند روز پایدار هستند اگر در یک محیط بدون اکسیژن نگهداری شوند .

محلول آبی سولفات کروم (II) را باید در ظرف مناسبی نگه داری کرد زیرا یک ماده کاهنده قدرتمند باعث کاهش آب و به مرور زمان آزادسازی گاز هیدروژن می شود که ممکن است به انفجار منجر شود.

ترکیب خشک و پودرهای درشت CrSO4·۵H2O را می توان حداقل برای مدت هشت ماه در حضور هوا نگهداری کرد ولی پودر ریز سولفات کروم (II) به سرعت در حضور اکسیژن تجزیه می شود.

عوارض و خطرات

از آنجا که از ترکیبات کروم در رنگ‌ها و ترکیبات برنزه کننده چرم استفاده می شوند این ترکیبات اغلب در مکانهای صنعتی فعال و متروکه ، در خاک و آب زیرزمینی یافت می شوند و  نیاز به پاکسازی محیطی و اصلاح دارند.

رنگ های اولیه که حاوی کروم هگزاوالان هستند هنوز هم به طور گسترده ای برای برنامه های هوافضا و پالایش خودرو مورد استفاده قرار می گیرد.

افراد معمولا از طریق تنفس ، خوردن یا آشامیدن و از طریق تماس پوستی در معرض کروم یا ترکیبات کروم قرار می گیرند.

سطح کروم در هوا و آب به طور کلی کم است. در آب آشامیدنی نیز سطح کروم پایین است ، اما آب چاه های آلوده ممکن است حاوی کروم خطرناک (IV) باشد. کروم (VI) برای سلامتی انسان به ویژه برای افرادی که در صنعت فولاد و نساجی کار می کنند خطرناک است. افراد سیگاری با احتمال بیشتری در معرض کروم قرار دارند.

در صورت تماس سولفات کروم (II) با پوست ،  لباس ها و کفش های آلوده را تعویض کرده و موضع را با مقدار زیادی آب سرد بشوئید و دوش بگیرید.

در صورت تماس با چشم ها آنها را با آب ولرم به مدت ۱۵ دقیقه بشوئید ، چشم ها را نبندید و از مالیدن چشم ها خودداری کنید. در تمام موارد پس از انجام تهمیدات اولیه حتما به مراکز درمانی مراجعه کنید.

ش پذیری ایجاد می شوند که بسیار سمی بوده  و خطرات جدی برای سلامتی به همراه خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا