آرایشی و بهداشتیغذایی و دارویی

مالتودکسترین چیست و چه کاربردی دارد؟

امروز در نشریه الکترونیک جهان شیمی فیزیک قصد داریم تا شما را با ماده ای به نام مالتودکسترین آشنا کنیم. اگر کمی کنجکاو باشید، حتما نام مالتودکسترین را در میان نام مواد سازنده ای که بر روی برچسب مواد غذایی درج می شود، دیده اید. این ماده در صنعت مواد غذایی کاربرد بسیاری داشته و برای بهبود طعم و ماندگاری آن به مواد غذایی اضافه می شود.

بسیاری از افراد بر این باورند که این ماده برای سلامتی مضر است. اما این ادعاها چقدر حقیقت دارد؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد فواید و مضرات مالتودکسترین و غذاهای حاوی این ماده اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

مالتودکسترین چیست

مالتودکسترین (Maltodextrin) نوعی پودر نشاسته ای سفید رنگ است که تولید کنندگان برای بهبود طعم، قوام و ماندگاری، آن را به بسیاری از مواد غذایی اضافه می کنند. این ماده گیاهی در واقع یک ماده رایج در غذاهای بسته بندی شده مانند شیرینی ها، آب نبات و نوشیدنی ها است.

همان طور که گفتیم، وجود مالتو دکسترین معمولاً بر روی برچسب مواد غذایی درج می شود. ورزشکاران نیز ممکن است از آن به عنوان مکمل کربوهیدرات استفاده کنند. جالب است بدانید که این ماده منبع گیاهی داشته و از ذرت، برنج، نشاسته سیب زمینی و یا گندم تهیه می شود. در ادامه به طور مختصر در رابطه با نحوه تولید این ماده صحبت کرده ایم.

مالتودکسترین چگونه تولید می شود

چند خط بالاتر گفتیم که مالتودکسترین نوعی پودر است که از ذرت، برنج، نشاسته سیب زمینی و یا گندم تهیه می شود. اگرچه این ماده منشاء گیاهی دارد اما بسیار فرآوری شده است؛ زیرا برای تولید آن ابتدا نشاسته ها پخته می شوند و سپس اسیدها یا آنزیمی هایی مانند آلفا آمیلاز باکتریایی به آن اضافه می شوند تا بیشتر تجزیه شود. پودر سفید حاصل از این فرآوری در آب محلول است و طعم خنثی دارد.

این ترکیب شباهت زیادی با مواد جامد موجود در شربت ذرت دارند زیرا هر دو ماده برای سنتز تحت هیدرولیز قرار می گیرند. تنها تفاوت میان آن دو، میزان قند آنها است. مواد جامد موجود در شربت ذرت حداقل ۲۰ درصد قند دارند در حالی که مالتودکسترین حاوی کمتر از ۲۰ درصد قند است.

مالتودکسترین چیست و چه کاربردی دارد؟
مالتودکسترین چیست و چه کاربردی دارد؟

موارد مصرف مالتودکسترین

مالتودکسترین به طور کلی به عنوان یک ماده قوام دهنده یا پرکننده برای افزایش حجم مواد غذایی فرآوری شده مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده همچنین نگهدارنده ای است که ماندگاری غذاهای بسته بندی شده را افزایش می دهد.

تولید این ترکیب، ارزان و مقرون به صرفه است. بنابراین برای تهیه محصولات غلیظ مانند پودینگ های فوری، ژلاتین و سس سالاد استفاده می شود. همچنین می توان آن را با شیرین کننده های مصنوعی ترکیب کرد. از دیگر کاربردهای این ماده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شیرین کردن محصولاتی مانند کنسرو میوه ها، دسر و نوشیدنی های پودری

قوام دهنده در محصولات مراقبت شخصی مانند لوسیون و محصولات مراقبت از مو

از نظر ارزش غذایی مالتو دکسترین در هر گرم ۴ کالری انرژی دارد که مشابه با ساکارز یا قند است. مانند شکر، بدن شما می تواند مالتودکسترین را به سرعت هضم کند. بنابراین در صورت نیاز به افزایش سریع کالری و انرژی می تواند مفید باشد.

با این وجود، سطح شاخص گلایسمیک این ترکیب بالاتر از قند معمولی بوده و حدود ۱۰۶ تا ۱۳۶ گزارش شده است. این بدان معنی است که این ماده می تواند قند خون شما را خیلی سریع بالا ببرد. اگر سعی در کاهش وزن دارید باید از مصرف آن خودداری کنید

مالتودکسترین در بدنسازی

از آنجا که مالتودکسترین یک کربوهیدرات زودهضم است، اغلب در نوشیدنی های ورزشی و میان وعده های ورزشی برای ورزشکاران گنجانده می شود. برای بدنسازان و سایر ورزشکارانی که سعی در افزایش وزن دارند این ماده می تواند منبع خوبی برای کالری فوری در طول یا بعد از تمرین باشد.

از آنجا که مالتو دکسترین کمتر از سایر کربوهیدرات ها برای هضم به آب نیاز دارد برای دریافت کالری فوری بدون دهیدراته کردن بدن مفید است. برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که مکمل های مالتودکسترین می توانند به حفظ قدرت بی هوازی در هنگام ورزش کمک کنند.

مالتودکسترین چیست و چه کاربردی دارد؟
مالتودکسترین چیست و چه کاربردی دارد؟

فواید مصرف مالتودکسترین چیست

برخی از افراد مبتلا به هیپوگلیسمی مزمن این ترکیب را به عنوان بخشی از درمان منظم خود مصرف می کنند. از آنجا که این ترکیب باعث افزایش سریع قند خون می شود یک درمان موثر برای افرادی است که برای حفظ سطح قند خون طبیعی تلاش می کنند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تخمیر مالتو دکسترین در روده می تواند به عنوان یک عامل موثر در جلوگیری از سرطان روده بزرگ عمل کند. این ماده تأثیرات مثبتی بر هضم کلی مواد غذایی دارد و عملکرد روده مانند زمان انتقال مواد غذایی از روده بزرگ دارد. همچنین حجم مدفوع و قوام مدفوع را بهبود می بخشد.

آیا مالتودکسترین برای انسان بی خطر است

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) این ماده را به عنوان یک افزودنی غذایی بی خطر تائید کرده است.

با این حال اگر به دیابت یا مقاومت انسولینی مبتلا هستید، یا اگر پزشک شما رژیم کم کربوهیدرات را برای شما توصیه کرده است، باید هر ماده غذایی حاوی این ترکیب را که می خورید در کل کربوهیدرات های روزانه خود مورد محاسبه قرار دهید.

شایان ذکر است که این ماده معمولاً در مقادیر کم در مواد غذایی وجود دارد و تأثیر قابل توجهی در مصرف کلی کربوهیدرات شما نخواهد داشت. به طور کلی مصرف مقادیر بسیار اندک این ماده برای افراد سالم بی خطر است؛ اما افراد مبتلا به دیابت به دلیل شاخص گلایسیمک بالای آن باید بسیار مراقب باشند.

توجه داشته باشید که اگر فردی بیش از حد از محصولات حاوی این ماده استفاده کند رژیم غذایی وی به احتمال زیاد حاوی قند زیاد، فیبر کم و پر از غذاهای بسیار فرآوری شده است. این نوع رژیم ها می تواند خطر ابتلا به کلسترول بالا، افزایش وزن و دیابت نوع ۲ را در فرد افزایش دهد.

مسئله دیگری که باید در رابطه با این ترکیب ذکر شود این است در صورت پیروی از رژیم غذایی فاقد گلوتن می توانید با خیال راحت این ماده را مصرف کنید؛ زیرا طی فرآوری مالتودکسترین به یک ماده عاری از گلوتن تبدیل می شود.

انواع مالتودکسترین

مالتودکسترین در چند نوع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مالتودکسترین به شرح زیر قابل استفاده است:

به صورت خوراکی برای صنایع مواد غذایی به عنوان شیرین کننده

برای قوام و پایداری محصولات مراقبت مو یا محصولات مراقبت شخصی

به صورت مکمل ورزشی برای بدنسازان

در صنایع کاغذسازی برای افزایش چسبندگی و یکنواختی محصول

مالتودکسترین چیست و چه کاربردی دارد؟
مالتودکسترین چیست و چه کاربردی دارد؟

مالتودکسترین در شامپو چیست

همان طور که در خطوط بالاتر توضیح دادیم، از مالتودکسترین در صنایع لوازم بهداشتی و آرایشی نیز استفاده می شود. از همین رو، اگر به برچسب روی شامپوی خود نگاه کنید، حتما نام مالتودکسترین را در آن مشاهده می کنید. از آنجایی که این ماده خاصیت امولیسیون کنندگی دارد، به عنوان قوام دهنده در محصولات مراقبت شخصی مانند لوسیون و شامپو مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض مالتودکسترین

با این که این ماده از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا بی خطر شناخته شده است، می تواند عوارضی به دنبال داشته باشد. طبق تحقیقات انجام شده، عوارض مالتودکسترین به شرح زیر است:

افزایش قند خون

سرکوب رشد پروبیوتیک ها

ایجاد واکنش های آلرژیک مانند خارش، تهوع، سرگیجه و …

افزایش وزن به دلیل ایجاد حس گرسنگی کاذب

ایجاد کلسترول بالا

اختلالات گوارشی

فروش مالتودکسترین

به طور کلی مالتودکسترین در کیسه های ۲۵ کیلوگرمی توسط شرکت های بسته بندی و وارد کننده مواد شیمایی خریداری می شود. سپس در بسته بندی های کوچک تر به فروش می رسد.

این محصول در دو نوع بسته بندی با وزن خالص ۵۰۰ و ۱۰۰۰ گرم قابل تهیه است. در اکثر شرکت های بسته بندی کننده، شکل بسته بندی ۱۰۰۰ گرم پاکت متالایز و شکل بسته بندی ۵۰۰ گرم ظرف پلی اتیلن است.

قیمت مالتودکسترین

از آنجایی که این محصول وارداتی است، قیمت آن با توجه به شرایط تورم و تغییر قیمت دلار، متفاوت است. با این حال در تاریخ تیرماه ۱۴۰۱ این محصول را می توانید با قیمت هایی که در ادامه نوشته شده است تهیه نمایید:

بسته ۵۰۰ گرمی از ۴۰ هزار تومان به بالا

بسته ۱۰۰۰ گرمی از ۷۰ هزار تومان به بالا

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا