غذایی و داروییکشاورزی و دامپروری

آس سولفام پتاسیم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آس سولفام پودری کریستالی است که از اسید استیک مشتق می شود و در درجه حرارت های بالا مقاوم است. آس سولفام بیشترین کاربرد را در مواد غذایی و آشامیدنی، صنایع دارویی و آرایشی دارد و به طور مستقیم در محصولات نانوایی که به ماندگاری بیشتری دارند، استفاده می شود. این ماده در ترکیب با سایر شیرین کننده ها مانند سوکرالوز و آسپارتام در نوشیدنی ها استفاده می شود.

وبسایت نشریه جهان شیمی فیزیک در این مقاله بر اساس شواهد موجود در مورد آس سولفام به بررسی تاثیر آن ها بر سلامتی انسان ها خ پرداخته است.

آس سولفام طی واکنش ترکیب یک اسید آلی واسطه یعنی استواستیک اسید با پتاسیم تولید می شود و به همین دلیل آس سولفام پتاسیم یا آس سولفام K نامیده می شود. این ماده پس از مصرف در بدن تجزیه و یا ذخیره نمی شود و به صورت دست نخورده دفع می گردد.

پاسخ به سوالات در نشریه جهان شیمی فیزیک

همچون آسپارتام ۲۰۰ برابر شیرین تر از شکر است و همین امر باعث شده که از آن به عنوان شیرین کننده مصنوعی یا ماده طعم دهنده جایگزین قند در صنایع غذایی، نوشیدنی ها و صنایع دارویی استفاده شود. ماندگاری بالا و حلالیت خوب در آب، در کنار کالری پایین از ویژگیهای منحصر به فرد این شیرین کننده مصنوعی است.

مزایاو مضرات مصرف آس سولفام کا

آس سولفام کا جایگزین مناسبی برای برخی از مواد افزودنی غذایی محسوب می شود زیرا این ماده شیرین کننده فاقد کالری است و با سایر ترکیبات واکنش نشان نمی دهد. این ترکیب در محصولات لبنی، سبزیجات و میوه جات، شیرینی ها، چاشنی ها و طعم دهنده ها، مکمل های ویتامینی و دسرها به عنوان نگهدارنده بکار می رود.

آسسولفام پتاسیم هر چند بر خلاف سوکرالوز کمی به تلخی میزند ولی یک انتخاب عالی برای افرادی است که می خواهند با مصرف غذاهای کم کالری یا کاهش مصرف مواد غذایی، کالری دریافتی خودشان را مدیریت کنند. این ماده را می توان در پخت و پز استفاده کرد زیرا در دماهای بالا پایدار است و طعم شیرین خود را از دست نمی دهد.

 

شیرین کننده های مصنوعی مشابه با آس سولفام

 

آسه سولفام همچنین برای متعادل کردن اثرات جانبی سایر مواد طعم دهنده و شیرین کننده ها در ترکیب با آنها استفاده می شود. علاوه بر این، با توجه به ویژگی انحلال پذیری، از این ماده برای اصلاح طعم تلخ داروهای مایع و قرص های جویدنی در صنعت داروسازی استفاده می شود.

ایمنی آسه سولفام برای انسان ها

آسه سولفام پتاسیم از نظر ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی بسیار شبیه به ساخارین است و در غلظت های بالا طعمی تلخ شبیه به ساخارین دارد که با استفاده از فرولات می توان این طعم را در مواد غذایی از بین برد. آس سولفام توسط اتحادیه اروپا و سازمان بهداشت جهانی (WHO) یک ماده ایمن و غیر سرطانزا شناخته می شود.

پایداری این ماده در حالت جامد بسیار خوب است و می توان آنرا به مدت ۱۰ سال بدون اینکه تجزیه شود در دمای محیط نگهداری کرد.این ماده در محلولهای آبی با PH 3 یا بیشتر بدون از دست رفتن طعم شیرین تا مدتها قابل نگهداری است. با اینحال در PH کمتر از ۳ بطور قابل توجهی در دماهای بالا تجزیه می شود.

این ماده در فراوری مواد غذایی در درجه حرارت های بالا مانند پخت و پز و پاستوریزاسیون کاربرد داشته و کاملا پایدار است.

از نظر FDA مصرف آس سولفام تا ۱۵ میلی گرم به ازاء هر کیلوگرم از وزن بدن ایمن شناخته می شود یعنی برای یک فرد ۶۰ کیلوگرمی مصرف روزانه ۹۰۰ میلی گرم آس سولفام ایمن شناخته می شود.

این ماده اگرچه حاوی گوگرد است که یک ماده آلرژن به حساب می آید اما هیچ مدرکی مبنی بر آلرژی زا بودن آس سولفام وجود ندارد و طی ۱۵ سالی که این شیرین کننده در صنایع غذایی و دارویی استفاده شده هیچ واکنش آلرژیکی در رابطه با آن گزارش نشده است.

تحقیقات نشان داده است که مصرف زیاد شیرین کننده های مصنوعی مانند سوکرالوز، آسپارتام، ساخارین و سیکلامات منجر به افزایش پوسیدگی دندان، دیابت و سایر مشکلات قلبی در بین مصرف کنندگان می شود بنابراین مصرف آس سولفام می تواند یک جایگزین ایمن برای ترکیبات فوق باشد.

کاربرد آسه سولفام پتاسیم

شیرین کننده های مصنوعی مانند آسه سولفام پتاسیم بسیار محبوب هستند. این شیرین کننده های مصنوعی بسیار شیرین تر از شکر طبیعی هستند. بنابراین تولید کنندگان می توانند در اندازه بسیار کم در تولید محصولات خود از این شیرین کننده ها استفاده کنند.

همانطور که می دانیم یک قاشق چایخوری شکر تقریبا ۱۶ کالری دارد. آسه سولفام پتاسیم به عنوان یک جایگزین قند، کالری صفر دارد و به شما این امکان را می دهد، تا مقدار زیادی از کالری های اضافی را از رژیم غذایی خود حذف کنید. این شیرین کننده مصنوعی با کاهش کالری در رژیم غذایی شما، کاهش وزن یا حفظ وزن مناسب را برای شما آسان تر می کند.

سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) توصیه می کند که روزانه حداکثر ۱۵ میلی گرم آسه سولفام به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خود استفاده کنید. این مقدارمصرف روزانه هیچ گونه تاثیری بر سلامت افراد نخواهد داشت.

عوارض آسه سولفام پتاسیم

آسه سولفام پتاسیم به تولید متیلن کلرید پس از متابولیک در بدن معروف است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض متیلن کلراید می تواند باعث سردرد، حالت تهوع، آسیب های کلیوی، آسیب کبدی، مشکلات تیروئید و سرطان شود.

اثرات منفی این ترکیب شیمیایی بر عملکرد عصبی در دوزهای بالا، حتی می تواند کشنده باشد. اگر همزمان از داروهای دیگر یا داروهای بدون نسخه استفاده می کنید ممکن است اثرات آسه سولفام پتاسیم در بدن شما تغییر کند و عوارض جانبی این شیرین کننده مصنوعی افزایش یابد یا باعث شود داروی شما به درستی عمل نکند.

بزرگترین خطر مرتبط با آسه سولفام پتاسیم و سایر شیرین کننده های جایگزین مشابه، احتمال سرطان زا بودن آنها است. سایر مشکلات مرتبط با مصرف این شیرین کننده مصنوعی سردردهای میگرنی، بیماری های تنفسی و مسائل روانی است. آسه سولفام پتاسیم همچنین می تواند حملات هیپوگلیسمی را نیز تشدید کند.

عوارض مصرف آسه سولفام

عوارض جانبی مصرف این شیرین کننده مصنوعی عبارتند از:

دیابت

اگرچه آسه سولفام بدون کالری و بدون قند است اما بر ترشح انسولین تأثیر اثرات منفی می گذارد. مصرف آسه سولفام علاوه بر افزایش خطر چاقی و سندرم متابولیک، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را نیز افزایش می دهد. آسه سولفام مقدار گلوکز جذب شده توسط سلول های روده را ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می دهد .بنابراین این شیرین کننده مصنوعی، انتخاب مناسبی برای افراد مبتلا به بیماری دیابت نخواهد بود.

بارداری

این شیرین کننده مصنوعی، می تواند از جفت عبور کند. بنابراین سلامت جنین را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر جنین در معرض آسه سولفام پتاسیم قرار گرفته باشد، در بزرگسالی تمایل خاصی به شیرین کننده های مصنوعی نشان می دهد. همچنین مصرف آسه سولفام در دوران بارداری، احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد. بنابراین محققان توصیه می کنند مصرف آسه سولفام را در دوران بارداری بسیار محدود کنید.

سردرد

مصرف آسه سولفام، می ‌تواند منجر به اختلالات متابولیک و ناهنجاری‌های عصبی سیناپسی در نورون‌های هیپوکامپ شود .بنابراین این شیرین کننده مصنوعی، ممکن است عملکردهای عصبی و توانایی های شناختی را مختل کند و موجب سردرد های پیاپی و شدید شود.

آسه سولفام چیست

آسه سولفام که با نام آسه سولفام پتاسیم نیز شناخته می شود، یک شیرین کننده مصنوعی است. اولین بار در سال ۱۹۶۷ توسط شیمیدان کارل کلاوس کشف شد. این شیرین کننده با نام‌ های تجاری متعددی مانند Sweet One و Sunett به فروش می رسد.

آسه سولفام پتاسیم یک نمک پتاسیم با فرمول مولکولی C۴H۴KNO۴S است. آسه سولفام یک پودر کریستال سفید رنگ با نقطه ذوب ۴۳۷ درجه فارنهایت (۲۲۵ درجه سانتیگراد) است. این خصوصیات فیزیکی و شیمیایی باعث می شود که نسبت به سایر جایگزین های قند مانند آسپارتام، کمی پایدارتر باشد. به همین دلیل، آسه سولفام پتاسیم اغلب در مواد غذایی پخته و آماده شده یا محصولاتی که برای مدت طولانی در قفسه قرار می گیرد، استفاده می شود.

شیرین کننده آسه سولفام

آسه سولفام یک شیرین کننده مصنوعی همه کاره است. تولید کنندگان در طیف وسیعی از مواد غذایی و نوشیدنی ها از این شیرین کننده مصنوعی استفاده می کنند. نمونه هایی از محصولات غذایی که حاوی آسه سولفام پتاسیم هستند، عبارتند از:

 • نوشیدنی ها، از جمله نوشابه، آب میوه
 • شیرین کننده های رومیزی
 • محصولات لبنی
 • بستنی ها
 • دسرها
 • مربا و ژله و مارمالاد
 • محصولات پخته شده
 • خمیر دندان و دهانشویه
 • آدامس ها
 • غلات صبحانه
 • سس های سالاد
 • چاشنی ها

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. من دکتر م. متخصص زنان و زایمان از شیراز هستم
  با توجه به حوزه پژوهشی ما، در تاثیر میزان مصرف شیرین کننده های مصنوعی توسط زنان باردار روی جنین؛ اگر پژوهشی در این مورد به طور مثال برای شیرین کننده آس سولفام در اختیار دارید لطفاً با ما به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا